Pressiteade
5. märts 2020

Mittetulundusühingud ja riik ühendasid jõud tugevamate peresuhete toetuseks Eestis

Lasterikast Eestit toetav riigi ja mittetulundusühingute ühisprojekt aitas esimese tegutsemiskuuga suhtepingeid lahendada rohkem kui sajal probleemidesse või lagunemisohtu sattunud perel.

„Aitame peresid, et lastel oleks kodus turvaline, mis sõltub suures osas sellest, kuidas tulevad iseendaga ja oma suhetega toime täiskasvanud,” ütles projekti üks eestvedajaid, SA Väärtustades Elu juhatuse esimees Kaia Kapsta-Forrester.

Ainuüksi PREP-suhtekoolitustele (Paarisuhte Rahulolu Edendamise Programm ja Minu Suhe on Minu kätes) on esimese kuu jooksul registreerunud juba ligi 300 inimest. Märtsikuus on kavas koolitada üle 120 inimese.

Kümme mittetulundusühingut said rahvastikuminister Riina Solmani ja sotsiaalminister Tanel Kiige korraldatud taotlusvoorus 490 000 eurot projektile „Lasterikast Eestit toetavate ja perede heaolu tagavate teenuste koostööpakkumine“. Peredele vaimse tervise tugiteenuseid ja huvikaitset pakkuvate ühingute koostööprojekti, mis algas 1. veebruaril, veab sihtasutus Väärtustades Elu.

„Oluline on aidata lapsevanematel taas avastada paarisuhte romantilisemalt poolt ja lüüa kaasade vaheline säde paarisuhtes taas lõkkele,” lisas Kapsta-Forrester.

Projekt keskendub tegevustele, mis muudavad ühiskonna lapse- ja perekesksemaks ning kujundavad positiivseid hoiakuid lasterikaste perede suhtes.

„Meie koolitused aitavad leevendada pingeid paarisuhetes. Aitame osalejatel jõuda paljude pingeallikate algpõhjusteni, ära tunda ja ennetavalt hoiduda tülide ja konfliktide laienemisest perevägivallani,“ rääkis PREP-suhtekoolitaja Hannes Hermaküla. „See, mida pakume, on puhtalt koolitus, mitte pereteraapia või tulekahju kustutamine.“

16 tundi kestvale koolitusele tulevad nii abielluda kavatsevad inimesed kui ka need, kes on koos elanud 10, 15 või 30 aastat.

Koostöös Inimeseõpetuse Ühingu, pereterapeutide jt. peredega töötavate spetsialistidega antakse soovitusi inimeseõpetuse ja perekonnaõpetuse ainekavade täiendamiseks. Kavas on töötada välja ka sobivad õppematerjalid hästitoimivate peresuhete ülesehitamiseks.
Parandatakse noortele oma pere loomise valmisolekut toetavate programmide kättesaadavust.

Projekt toetab Eesti arenemist vanemlust soodustavaks riigiks, kus pakutakse vajalikku tuge laste kasvatamisel ja vanemaks olemisel eesmärgiga parandada perede elukvaliteeti ja laste tulevikuväljavaateid.

Täiendav informatsioon:
Kaia Kapsta-Forrester, SA Väärtustades Elu juhatuse esimees, suurprojekti idee algataja ja
projektijuht

kaiakapstaforrester@save.ee
+372 56460262

Projekti partnerid

• Sihtasutus Väärtustades Elu
Karmen Maikalu, juhatuse liige
Margit Emberg, valdkonnajuht
Cornelia Kangur, projektijuht

• Eesti Naisteühenduste Ümarlaua Sihtasutus
Eha Reitelmann, juhatuse liige

• MTÜ Eesti Naiste Varjupaikade Liit
Leili Mutso, juhatuse liige

• MTÜ Laste ja Noorte Kriisiprogramm
Maire Riis, spetsialist

• MTÜ Dialoog Laste Nimel
Kristel Jürna, spetsialist

• MTÜ Lepitajate Ühing
Anneli Liivamägi-Hitrov, spetsialist

• MTÜ Pro Familia
Piret Visnapuu-Bernadt, spetsialist

• MTÜ Vaiter
Sigrid Petoffer, projektijuht

• MTÜ Hingekeel
Signe Uustal, spetsialist

• MTÜ Unekool
Õnne Liv Valberg, spetsialist